Мозъчни импланти за лечение на наркотична и алкохолна зависимост 

27 март 2025 06:16   2443 прочита


  
Зависимостта разрушава живота на зависимите, но и на всеки, който е част от живота им. Има различни методи на лечение и с напредъка на технологиите стигнахме до възможността за мозъчни импланти, които биха могли да решат трайно този проблем. 


По време на тестването хирурзите ще имплантират импланти в мозъците на субекти, страдащи от зависимост. Става дума за нов метод за лечение – „Brain-PACER“, който функционира като „мозъчен пейсмейкър“. Това устройство използва електроди за регулиране на нуждите от вещества и подобряване на самоконтрола. 


Техника, която вече се използва при други заболявания 
Тази техника вече се използва за контролиране на ефектите от болестта на Паркинсон, депресията и обсесивно-компулсивното поведение и по подобен начин може да помогне за намаляване на пристрастяването. Тестовете ще се провеждат в университетски болници в Кеймбридж и Лондон, а методът, който ще се използва е дълбока мозъчна стимулация (DBS). 

Предишни изследвания показват, че DBS може да помогне за лечение на пристрастяване, но това е първото голямо проучване, включващо пациенти с тежки форми на заболяването. 

Как работят мозъчните импланти? 
Ръководителят на проекта, професор Валери Вун, обяснява, че мозъчните импланти функционират подобно на пейсмейкърите – точно както регулират нередностите във функционирането на сърцето, тези устройства влияят и на мозъчната дейност. 

Имплантите се имплантират в частта от мозъка, отговорна за вземането на решения, мотивацията и възнаграждението, и са свързани с допълнително устройство, имплантирано в гърдите на пациента. Целта е да се намали желанието за алкохол и наркотици. 

Кой може да участва в тестването? 
В първата, пилотна фаза, ще бъдат избрани шест пациенти с алкохолна зависимост и шест пациенти с наркотична зависимост. 

За участие могат да кандидатстват лица, които се борят със зависимост от най-малко пет години и поне три пъти са се опитвали да се излекуват с традиционни лекарства и психотерапия. 


 

 


 
 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар